15 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH bodů pro správný začátek KOJENÍ

  1. Okamžitě po porodu miminko přiložit na přisátí v kontaktu kůže na kůži (Vy svlečený vršek, miminko max. v plenečce) ideálně na 2h a už se nerozdělit :). Měření, vážení, mytí atd. 2h počká, stačí se jen domluvit s personálem.
  2. Pokud nebude možné mít ze zdravotních důvodů miminko u sebe po porodu nebo se miminko nebude přísávat, začněte do 1h od porodu odstříkávat každé prso min. 20 minut 8x denně (z toho alespoň 1x v noci).
  3. Kontakt kůže na kůži je důležitý i pro tatínka. Dopřejte kontakt kůže na kůži tatínkovi, třeba až se půjdete po porodu osprchovat. Je to důležité pro rozvoj jejich vztahu.
  4. Kojte dle potřeb miminka, žádné intervaly. Miminko kojte kdykoliv projeví zájem. Nemusíte přemýšlet, proč se chce kojit znovu. Miminko má kromě plného bříška také mnoho jiných potřeb, které mu kojení naplňuje.
  5. Přikládejte miminko k prsu při prvních známkách zájmu o kojení (např. olizování ručičky, obracení tvářičky, hledání prsa, probouzení se, vyplazování jazýčku apod.). Přebalit můžete až po kojení nebo mezi střídáním prsou.
  6. Nečekejte, až přijde mlíčko, s mlékem už přicházíte do porodnice.
  7. Hlídejte si správné přisátí a polohu (viz videa níže). Kojení nemá bolet.
  8. Sledujte pití miminka (pauzy v bradě, viz videa níže). Pomáhejte miminku vypít víc mléka stlačováním prsu. Prsa střídejte vícekrát. Není potřeba vážit miminko před a po kojení.
  9. Pokud bude nutné miminko dokrmovat v porodnici, lepší je volit MM z banky mateřského mléka, dárcovské MM než UM, a dokrmovat s laktační pomůckou na prsu, ne lahví, stříkačkou ani hadičkou po prstu.
  10. Kojení se učí kojením, ne používáním kloboučků, dudlíku či lahvičky. Pokud se miminko nepřisává, použijte na krmení kalíšek.
  11. Nepoužívejte zavinovačku, aby se miminko budilo včas a samo na kojení.
  12. Když nevíte, proč miminko pláče nebo je neklidné, nabídněte mu prso. Snažte se uklidnit miminko při prvních náznacích nespokojenosti.
  13. Je úplně v pořádku, když dobře nakojené miminko usne na prsu. Uspávání je jednou z funkcí kojení. Pomáhejte miminku s usnutím intenzivním houpáním na balonu nebo pohupováním v kolenou.
  14. Tulte se co nejvíce, odpočívejte a spěte společně v kontaktu kůže na kůži. 
  15. Nezapomínejte pečovat i o sebe a snažte se dodržovat základy psychohygieny - spánek, zdravé jidlo a pití, pohyb a relax. Je to nejlepší prevence poporodních psychických obtíží.

Doporučuji si projít tato videa.

Pokud si nejste jistá, něco nejde nebo prostě se jen chcete zeptat, neváhejte se co nejdříve obrátit na profesionální laktační poradkyni z Mamila o.z.

IMG_5821

Zdroj:

www.mamila.sk

Andrea Poloková - Praktický návod na kojení

Zpět do obchodu